Kontakt: +421 903 297 287 // rezervácia //golfbell@golfbell.sk

Víťazi TON 2012ČSOB Túry olympijských nádejí je projekt, ktorý sa zrodil pred troma rokmi ako reakcia na zaradenie golfu medzi olympijské športy. Po megalomanskom prvom ročníku sa okresal počet kategórií a vekové obmedzenie pre hráčov sa znížilo na 14 rokov. Posledné dve sezóny už TONka fungovala v rovnakom formáte - deväť kôl základnej časti + Majstrovstvá Slovenska juniorov a veľké finále.

Prvý finálový turnaj sa konal na ihrisku Gray Bear, minulý rok sa o víťazoch jednotlivých kategórií rozhodovalo na ihrisku v Skalici. V rámci rotačného princípu sa hosťovania finálového podujatia TON a zároveň aj Kamasová Cupu ujal golfový klub Welten. Aj keď pred posledným kolom nebolo o víťazovi rozhodnuté v žiadnej kategórii, favoriti pred finále boli jasní, až na kategóriu B, kde sme mali možnosť sledovať od začiatku veľkú drámu.

O titul medzi dievčatami do 14 rokov si to v súboji plece na plece rozdali Oľga Prachářová a Miriam Mesárošová, ktoré mali pred finále rovnaký počet bodov. Pri neúčasti Michaely Patzeltovej tak nezáležalo na tom, či niektorá z nich vyhrá, ale ktorá skončí vyššie, berie všetko. Vstup do turnaja sa lepšie vydaril Miriam, keď bola po prvých troch jamkách na skóre -1. Oľga sa síce dostala na trojke na skóre +1, ale vyhýbala sa výraznejším pochybeniam a po dvanástich jamkách bola stále v pare ihriska.

Miriam sa medzičasom úplne prestalo dariť, na jamkách 4 až 6 zahrala tri dabláče v rade, čo na jamkách 8 a 10 doplniladvoma bogey. V tomto okamihu vyzeralo všetko celkom jasne, ale ešte nebol koniec. Oľga na záver kola mierne znervóznela a medzi trinástou a sedemnástou jamkou nabrala sedem úderov navyše. To znamenalo, že sa dostala na jednu úroveň s Miriam, ale tá po pokojnom začiatku druhej deviatky nezvládla záver, keď na posledných troch jamkách písala päť rán navyše.

"Som veľmi rada, že sa mi podarilo na Túre olympijských nádejí zvíťaziť. Zúčastnila som sa posledných dvoch ročníkov a s touto sériou turnajov som veľmi spokojná. Samozrejme víťazná rozlúčka teľí najviac," hovorila po odovzdávaní cien. "Na budúci rok chcem trochu zvoľniť turnajové tempo, venovať sa len niektorým túram a chodiť čo najviac na turnaje do zahraničia," povedala.

V ďalšej dievčenskej kategórii, do dvanásť rokov, svoju pozíciu obhájila Katka Drocárová, ktorá počas celej sezóny dokazovala, že medzi svojimi súperkami len ťažko bude hľadať konkurenciu. Aj napriek tomu, že na posledných dvoch kolách regulérnej sezóny sa nezúčastnila, víťazstvo vo finálovom turnaji jej zabezpečilo pohodlný titul v kategórii do dvanásť rokov.

"Dnes sa mi hralo veľmi dobre, ihrisko aj gríny boli veľmi dobre pripravené a upravené. S touto sezónou som veľmi spokojná, pretože sa mi podarilo zvíťaziť aj na juniorských majstrovstvách Slovenska, takže všetky dôležité juniorské tituly s tejto sezóny mám vo vačku. Cez zimu sa budem pripravovať tak, ako každý rok, uvidíme, čo prinesie budúci rok," povedala.

Medzi chlapcami do 14 rokov sa vo finále rozhodovalo medzi Richardom Olesom a Marekom Gašparcom mladším. Marek Gašparec počas sezóny nenavštívil každé jedno podujatie TON, čo mu možno v konečnom dôsledku chýbalo k rozhodujúcemu zlomu. Napriek tomu sa ale môže pochváliť prvými reprezentačnými skúsenosťami. Rišo mal naopak dochádzku na turnaje na jednotku, čo znamenalo veľkú výhodu.

Medzi oboma hráčmi to bol, podobne ako v kategórii B, súboj palica na palicu. Vo výhode bol Rišo, ktorý mal pred Marekom mierny náskok, čo znamenalo, že mu stačilo skončiť na hociktorom mieste vyššie, ako Marek. Rišo otvoril finále vo veľkom štýle birdie, potom už však postupne strácal údery. Obaja hrali vyrovnané kolo, napokon sa z lepšieho výsledku 80 rán a celkového prvenstva tešil Richard Oles.

"Je to pre mňa veľký úspech, pretože sa mi tento rok nedarilo až tak, ako v minulej sezóne. Sčasti to určite bolo tým, že už sme hrávali zo žltých odpalísk, no napriek tomu som veľmi rád, že sa mi po minulom roku podarilo obhájiť celkové víťazstvo," hovoril po turnaji. "Na budúci rok ešte budem môcť štartovať na TON, tak dúfam, že sa mi podarí získať víťazný hetrik."

V kategórii C, teda chlapci do 12 rokov sa podarilo presadiť Lukášovi Zušťákovi. Ten bol na čele aj pred začiatkom finálového turnaja, no obávať sa musel predovšetkým Mateja Čermana, ktorý sa v dobrej forme ukázal na poslednom turnaji regulérnej sezóny vo Veľkej Lomnici. Lukáš sa však vo Weltene predviedol vo výbornom svetle, zahral vôbec najnižší turnajový výsledok 77. Tešiť ho môžu aj tri dosiahnuté birdie.

"Mám z toho veľkú radosť, celú sezónu som robil všetko pre to, aby som zvíťazil, čo sa mi nakoniec podarilo. Dnes som zahral veľmi dobrých 77 rán, s čím som taktiež spokojný," hovoril Lukáš po turnaji. V nedeľu sa môžeme tešiť na obľúbený Kamasová Cup.

Výsledková listina